Chrzty dorosłych odbywają się w całym kraju w noc Wigilii Paschalnej. Także w naszej katedrze w minioną sobotę odbyły się obrzędy udzielenia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego trzem katechumenom. Wszystkie panie przeszły kilkumiesięczną formację, przygotowującą do tego wielkiego wydarzenia. 

Sobotnia Eucharystia rozpoczęła się od liturgii światła, katedra pogrążyła się w ciemności, aby po chwili wypełnić się światłem zapalanych świec. W czasie nabożeństwa Biskup Jan Wątroba poświęcił wodę oraz udzielił sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego trzem kobietom.

Biskup Ordynariusz podkreślał, że właśnie w tę noc Wigilii Paschalnej jesteśmy najbliżej źródła życia, którym jest Jezus Chrystus i że właśnie Msza Święta, którą przeżywamy w Wielką Sobotę, jest nazywana matką wszystkich Eucharystii, gdyż jej bogactwo i piękno ukazuje nam piękno Kościoła i wiary katolickiej. Wsłuchując się w Liturgię Słowa przechodzimy, przez kolejne etapy historii, prowadzące nas do momentu śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. 

Sobotni wieczór był szczególnym czasem łaski, zwłaszcza dla Agnieszki, Vanessy i Zdzisławy, ale też dla ich rodzin, chrzestnych, gwarantów i całej wspólnoty towarzyszącej im przez kilka ostatnich miesięcy na drodze do tego wielkiego wydarzenia. To właśnie w sobotę dla tych Wybranych rozpoczęło się życie dziecka Bożego, w Łasce, która pozwala wejść w świat Boga przez pełne uczestniczenie w Eucharystii, życie, w którym każdego dnia na nowo poznajemy moc miłosiernego Boga Ojca. 

Od tej pory wspólnota będzie spotykać się w każdą niedzielę na wspólnej Eucharystii aż do uroczystości Zesłania Ducha Świętego.

Monika Ochałek