„EFFETA – to znaczy otwórz się, abyś na cześć i chwałę Boga wyznawał wiarę, którą ci głoszono” – te słowa usłyszeli nasi katechumeni – Anna i Wojciech, w przeddzień swojego chrztu. Tak Bóg przygotował nam czas radosnego świętowania Wielkanocy, że w naszym Centrum ponownie będziemy świadkami tej wielkiej tajemnicy, gdy Bóg bierze za swoje dzieci tych, którzy w pokorze serca i zaufaniu będą prosić o chrzest, a w nim o życie wieczne.

Wybrani wyznali wiarę, a umocnieni specjalną łaską  i namaszczeni olejem katechumenów oczekują teraz tego najpiękniejszego wydarzenia w ich życiu. 

Pamiętajmy słowa, jakie skierował do zebranych ks. Wiesław Rafacz: „Szczęśliwi jesteście wy – Wybrani – katechumeni, bo otrzymaliście to, co wam - nam się zupełnie nie należy – wiarę – nie owoc waszego sprytu czy inteligencji – to wielki dar Boga”.


W niedzielę 14 maja do grona neofitów dołączyły dwie osoby. Anna Katarzyna i Wojciech Zbigniew przyjęli chrzest w kaplicy Domu Diecezjalnego „Tabor”, gdzie przez wcześniejszy rok katechumeni przygotowywali się do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. 

Mszy Świętej przewodniczył Ordynariusz Diecezji Rzeszowskiej Bp Jan Wątroba, wraz z nim Eucharystię sprawowali ks. Wiesław Rafacz – dyrektor Centrum Katechumenatu Dorosłych Diecezji Rzeszowskiej, ks. Daniel Drozd – Dyrektor Domu Diecezjalnego „Tabor” oraz ks. Grzegorz Ząbek.  

Ksiądz Biskup w słowie skierowanym do katechumenów i towarzyszącej im wspólnoty mówił:

„Fundamentem, a w tym fundamencie kamieniem węgielnym, czyli czymś najważniejszym dla trwałości całej budowli jest Chrystus, apostołowie to wiedzieli i na nim budowali Kościół, którego byli żywymi kamieniami. Każdy ochrzczony staje się duchową świątynią. Chrystus jest tym, na którym budujemy, niektórzy potykają się o ten Kamień, upadają, odrzucają go, ale jest on Tym, przez którego możemy przyjść do Ojca.”

Pod koniec homilii Biskup wyraził swoją radość z dołączenia nowo ochrzczonych do wspólnoty Kościoła, prosił ich także, aby i oni odkrywali radość z bycia we wspólnocie Kościoła i aby modlili się za nią.